Ar galime prailginti gyvenimą?
„Kas trokšta ilgo gyvenimo, tas gali jį pasiekti.“
4/19/20243 min skaitymo
„Kas trokšta ilgo gyvenimo, tas gali jį pasiekti.“ Pasakytų, bet koks Italijoje, o būtent Sardinijoje gyvenantis „mėlynosios zonos“ pilietis. Kodėl Sardinija ir kodėl „mėlynoji zona“? Vadinamos „Blue Zones“ yra sugalvotas terminas autoriaus Dano Buettnerio, skirtas aprašyti pasaulio regionus, kuriuose gyvenama ilgiau nei vidutiniškai, bei palankiomis gyvenimo sąlygomis. Galima pridurti, jog jų yra ir daugiau įskaitant Okinawą (Japonija), Nikoją (Kosta Rika), Ikariją (Graikija) ir Loma Linda, Kalifornijoje (JAV).
Vadinasi "Blue Zones" nėra slaptas lobių pasaulis ar mįslė, tai tikrovė. Kaip yra pasakęs Dalai Lama, "Gyventi gerai ir ilgai — tai svarbiausia užduotis." Jei norime prailginti savo dienas šioje žavingoje vietoje, kurią vadiname Žemė, turime pasirinkti gyvenimo kelią, kuriame sveikata ir ilgaamžiškumas yra prioritetas. Tačiau ar tai tikrai taip lengva, kaip atspausdinta ant popieriaus juodu rašalu? Be to, viena įdomi remarka: manoma, jog pats pavadinimas „Blue Zones“ atsirado iš mėlynos rašalų spalvos, kurią Buettneris žymėjo regionus žemėlapyje, vykdydamas savo tyrimą. Spalva "mėlyna" buvo pasirinkta atsitiktinai ir neturi jokio specifinio reikšmingumo, susijusio su ilgaamžiškumu ar šių regionų ypatybėmis.
Grįžtant prie temos, tiems, kas apdovanotas ribotą kantrybę, paslaptis nėra sudėtinga, o jos esmę galima suvesti į tokį žodžių mišinį: nuolatinės pastangos, atkaklumas ir sąmoningi sprendimai kasdienybėje. Iš tiesų, tai nėra žodžiai, kurie galėtų sudrumsti ramybę ar sukelti sumaištį. Juolab, kad dabar, daugiau nei bet kada anksčiau, turime žinias ir įrankius, kurie gali padėti mums gyventi ilgiau ir sveikiau. Mūsų supratimas apie mitybą, fizinį aktyvumą, streso valdymą ir bendrą sveikatą niekada nėra buvęs toks gilus. Mes turime galimybę pasirinkti sveikesnį gyvenimo būdą kiekvieną dieną, ir tai yra didžiulis pranašumas.
Tačiau, kaip sakė vienas garsus mąstytojas: „žinojimas, tai nėra rezultatas, tai tik pradžia, kol nepriimami veiksmai“. Todėl, jei norime pasiekti ilgą ir pilnavertį gyvenimą, turime būti, ne tik gerai informuoti, bet ir atsakingai priimti sprendimus. Tai nereiškia, kad turime atsisakyti visų malonumų. Tai reiškia, kad turime pasirinkti kelią, kuris leidžia mums mėgautis gyvenimu, o į jo receptą mes įdėtume tokius ingridientus; emocinis stabilumas, bei sveikatos mitybos principai. Toks mišinys visada turės įtakos žvelgiant į ateities perspektyvą.
„Gurų vilkai“, pridurtų: kad mūsų gyvenimas yra mūsų rankose. Mes turime galią formuoti savo ateitį kiekvieną dieną. Tai dažnai yra sudėtingas ir reikalaujantis pastangų kelias, tačiau kiekvienas mažas žingsnis, kiekviena maža pastanga, atveda mus arčiau ilgalaikės sėkmės ir laimės. Šie žodžiai gali būti lyg šviesa jaunam, nepatyrusiam gyvenimo keliautojui. Nors jose nėra melo ir skamba taip, jog atsakymas jau pateiktas, beliko užduoti klausimą „kada“?
Tačiau kada visa tai įvyks? Atsakymas į tokį klausimą nėra lengvas. Jis turi būti skaidrus kaip ledas ir priimtas paties žmogaus, kuris laikysis jo tol, kol jo sąmonėje neįsivyraus stipresnė mintis, į kurią jis pradės tikėti. Ir tai yra visiškai normalu. Gyvenimas yra dinamiškas ritmas, kur silpna nuomonė bus pakeista stipresne.
Taigi, ką mes pasirinksime šiandien, ar tai turės įtakos rytojui? Galbūt taip, gal ir ne, bet turime siekti pasirinkti geriausią variantą iš siūlomų galimybių, nes net dažnai persodintos gėlės gali susilpnėti ir nuvyti. Taip pat mūsų organizmas, gavęs per daug vienos ar kitos maistingos medžiagos, gali pradėti jaustis blogai. Todėl linkime nesustoti ieškoti tiesos ir teisingumo kiekviename savo sprendime.
Tarp kitko, kurie perskaitė iki galo, ilgaamžiškumas vis dar yra diskutuojama tema tarp aplinkos, kurioje žmonės gyvena, ir genetikos. Įvairūs duomenys nuolat kinta, tačiau kai kurie tyrimai rodo, kad genetika gali sudaryti maždaug 20-30% gyvenimo trukmės, o likusieji veiksniai priskiriami gyvenimo būdui ir aplinkos veiksniams. Šiandien, 2024-04-15, tokia statistika galioja, bet rytoj gali būti, jog 90% sudarys genetika ir bus duodama žalia šviesa valgyti ir daryti, kaip užsimanę. Nepaisant to, naujas tiesos paieškų ciklas prasidės iš naujo:)